Aby wyciąć drzewo trzeba liczyć się z obostrzeniami, takimi jak specjalne pozwolenia, również z opłatami. Chęć wycięcia drzewa to najpierw odpowiednie podanie do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim. Trzeba zatem napisać podanie i odpowiednio je umotywować.
– Złożyłam podanie z prośbą o zezwolenie na wycinkę drzewa, które rośnie bardzo blisko domu. Umotywowałam tym, że mocny wiatr może sprawić, że drzewo ukorzenione wszerz, nie wzdłuż, może upaść uszkadzając dom – tłumaczy Pani Magda.
Z pewnością to dobra motywacja, inaczej jednak sprawy mają się, gdy w umotywowaniu zamieścimy informację na przykład taką, że potrzebujemy drewna na opał lub do wyrobu mebli.
Są plany zmian w przepisach. Plan dotyczy wprowadzenia niższych opłat za wycinanie drzew. Zmiany dotyczyć też będą obniżenia wysokości kar za nielegalną wycinkę.Zmiana ma także uprościć procedury i ułatwić uzyskanie zezwolenia na wycinkę.
Wójt, burmistrz lub prezydent będą tymi instytucjami, które będą wydawać wiążące w sprawach decyzje. Ważnym elementem będzie zamiar chcącego wyciąć drzewo, bo jeśli posadzi w miejscu wycinki nowe drzewo, prawdopodobnie to zaważy na decyzji pozytywnej dla wnioskującego.