Piach Warszawa

Wszystko co należy wiedzieć o piasku dobrze wiemy, na przykład to, że budownictwo bez niego nie istnieje, ani w Warszawie, ani nigdzie. Ale co dokładnie, bowiem okazuje się, że istnieje rozróżnienie piachu, dające się rozpisać nieco dokładniej w dwóch zasadniczych punktach, które rzucą więcej światła na ten temat:

Po pierwsze: piasek biały, rzeczny, zwany ostrym, wykorzystywany do produkcji szkła lub w budownictwie wykorzystywany do produkcji elementów mocnych, na przykład belek żelbetowych, również do tynkowania – piasek wiślany, piasek sortowany, piasek do miksokreta, piasek do posadzek, piasek do tynków, piasek kopalniany, kopalniany pod kostkę – 15 zł w hurcie, 400 zł w detalu. To znajdziemy prowadząc wstępny research internetowy na temat ściśle związany z piaskiem i jego cenami. Istotą ceny jest zatem wydobycie, transport i jego ewentualne składowanie. Przy zamówieniach na większe ilości cena jest negocjowalna, ale należy się liczyć z tym, że tona lub dwie to za mało.

Po drugie: piasek żółty, przeznaczony do murowania, jako zasypka fundamentów, niwelację terenu i dodatek do ciężkich gleb np. gliny, lub również dla dzieci – do piaskownicy odpowiednio tańszy od białego, w hurcie średnio 10 zł za tonę, w detalu 150 zł.